кавер5

Навіщо Ви пишете?

“Навіщо Ви пишете?” – книга американської журналістки Мередит Маран, яка складається із відвертих історій двадцяти всесвітньовідомих авторів, які відповідають на єдине питання: навіщо Ви пишете?

І не задати цього питання собі я просто не могла.

Я довго йшла до того моменту, щоб писати. Це були постійні, болючі пошуки самої себе, коли слова промовляли у голові, серці, а з монітору лептопа вони стрімголов втікали, коли кнопка delete стала супутницею тижнів, а одне речення вимірювалося мільярдами секунд. Звісно, і зараз є ці “голодні” моменти, але є розуміння одного, що текст – це не тільки емоційний сплеск, це робота. Тяжка та безжалісна. І єдиним арбітром у абзаців є Ваш внутрішній голос.

ю2

Сторінка – це тихе і усамітнене місце, де я не відчуваю тиску, яким переймаюся в Світі. 

Із цього вартісного чтива я виокремила для себе 5-ть правил, якими раджу користуватися усім тим, хто писав, пише або ж ніяк не насмілиться почати.

1. Пишіть для себе

Пишіть те, щоб б Вам хотілося прочитати. Діліться знаннями, рецензіями на книги і кінострічки, особистими болями, життєвими порадами та історіями. Пишіть. Я називаю це “давати тексту життя”, бо, повірте, навіть захмарна кількість  переглядів блогу у день не дадуть того приємного відчуття, як останньодописаний абзац.

“Писати для читачів” рівносильно тому, щоб “писати те, що на Вашу думку люди куплять”. Не потрапляйтесь на цей гачок! Пишіть для людини, яку Ви знаєте найкраще – для себе.

2. Працюйте

У слів немає термінів придатності. Це природній, але в той же час напрацьований процес. Це недоспані ночі, армія кружок біля монітора лептопа та власні, внутрішні “війни”. Ви – це слова, і навпаки. Якщо у житті Ви працюєте над собою, то майте мужність працювати над словами. Описуйте дрібниці, які Вас оточують, користуйтесь словниками і, безапеляційно, якомога більше читайте, бо це один із найкращих способів навчитися писати.

ю1

Пишіть навіть тоді, коли Вам не хочеться. Муза тут ні до чого, її взагалі не існує. Це тяжка робота. Завжди можна відредагувати невдалу сторінку, але не можна відредагувати чистий листок.

3. Пишіть щодня

І про все (це не означає, що воно обов’язково повинно бути опубліковано, але гарантую, що багато таких текстів приведе Вас до давно омріяної теми).

4. Будьте собою

У житті, міжлюдських стосунках і у текстах. Люди сканують лицемірство, відчувають за першим кліком, рядком та непрожитим словом. Унікальність Вашого допису, вірша, прози у тому, що у них є Ви. Не ідеальні, але Ви. Щирі.

ю3

Не вдавайте із себе того, ким би хотіли бути.  Показуйте себе таким, яким Ви є. 

5.  Підсумки

Підбивайте підсумки щодня/щотижня/щомісяця. Аналізуйте, критикуйте, вимагайте більшого і не смійте не піднятися навіть після найболіснішого падіння.

“Писати те, щоб сам би прочитав” веде мене від допису до допису і неважливі жодні deadline чи невиправдані очікування. Ваш “найкращий” текст може стати найгіршим, а “найгірший” цілим Вашим Світом. 

Успіхів!